Türkiye Cumhuriyeti 3.Cumhurbaşkanı Celal BAYAR 'ın İnegöl 'lü eşi Reşide hanım ve kızı Niĺüfer GÜRSOY


Türkiye Cumhuriyeti 3.Cumhurbaşkanı Celal BAYAR 'ın İnegöl 'lü eşi Reşide hanım ve kızı Niĺüfer GÜRSOY (Fotoğraf 1927 yılına ait )
Reşide Bayar, 1887’de Bursa İnegöl’de doğdu. Annesi Zehra Hanım Bulgar göçmeni; babası kumaş tüccarı Refet Bey İnegöl’ün yerli eşrafındandır. Çocukluğu Bursa’da geçti. Rüştiyeden mezun olan Reşide, zeki, sosyal, hareketli ve çevresi tarafından sevilen bir çocuktu.

Reşide Hanım, 1903’te Orient Bank’ta genç bir memur olan Mahmut Celâl Beyle evlendiğinde 16 yaşındaydı. Mutlu bir evlilik hayatı geçiren çiftin, Refi, Turgut ve Nilüfer adında üç çocuğu oldu. Dindar bir hanım olan Reşide, çocuklarının eğitimiyle yakından ilgilendi.

Cumhurbaşkanı Celâl Bayar’la yurt dışı gezilerine katılan Reşide Hanım, yabancı misyon ve devlet başkanlarını da Çankaya’da son derece başarılı bir şekilde ağırladı. Herkese eşit ve kusursuz davranarak başarılı bir ev sahipliği yaptı. Yalnızca Yunan işgalini unutmadığı için Yunanlı devlet adamlarına karşı tepkisini gösterdi.

Her zaman diplomatik kurallara uygun davranan, nezâket çerçevesinde hareket eden Reşide Hanım, Yunan Kralı Paul ve eşi Frederica, 1952 haziranında Türkiye’ye geldiğinde “eski düşman” dediği Yunanistan’a tavrını koydu. Protokolde yer almamak için Bursa’ya gitti.

Cumhurbaşkanı Celâl Bayar, 1952 yılının kasım sonunda Yunanistan’a gittiği zaman Reşide Hanım değil, kızı Nilüfer Gürsoy, kendisine eşlik etti.

Her konuda eşine sonsuz destek veren Reşide Bayar, Yunanistan meselesinde tâviz vermedi.

24 Aralık 1962 'de vefat etmiştir.
Ruhu şad mekânı cennet olsun inşaallah.
Kaynak: Demir İNCEBAY

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *