ŞAM TATLICILIK


Şam Tatlı; Arap Mutfağının bilindik lezzetlerinden olup, yüzyıllar öncesinde Şam bölgesinden Osmanlı Coğrafyasına dağılmıştır. Türk mutfağında da oldukça ilgi görmüş, yerini almıştır.
Antakya, Adana gibi Şam Bölgesine yakın şehirlerde yapıldığı gibi, Anadolu’nun birçok şehrinde, hatta Trakya ve İzmir’de de yapılır. Bazı bölgelerde Şambali de denilir.
İrmik içeriği dolayısıyla revaniye benzetilse de lezzeti biraz daha farklıdır. Yapımında kullanılan genel malzemeler un, irmik, yoğurt ve şeker olup tatlının şerbeti soğuk olarak hazırlanır. Her dilimin üzeri ise mutlaka bir fıstıkla süslenir.
Bir sokak tatlısıdır, ilçemizde camekanlı arabalarda dilim dilim satılır. Seyyar satıcılar “Şam işi, Şam Tatlı, Şam” gibi sözcükleri uzata uzata bağırarak çevreye kendilerini duyururlar. Yakın zamana kadar sokaktan “Tatlı-Tatlıcı” sözcüklerini duyduğunuzda, Şam Tatlıcı gelmiş diye düşünürdünüz.
İnegöl birçok ürün gibi, Şam Tatlıyı da İnegöl’ün beslenme ve alışveriş kültürünün bir parçası haline getirmiştir. Şam Tatlıcılarımız çarşı ve pazarların giriş, çıkış bölgelerinde, okul önlerinde, meydanlarda, büyük caddelerimizin kenarlarında bulunurlardı.
Hemen hepsinin bölge veya bölgeleri vardır. Birbirlerinin sınırlarına pek girmeden işlerini yürütürler. Bu gizli diplomasiye uymayanlar olursa da esnaf eski tatlıcısına sahip çıkar, sıkıntı olmaksızın mesele kendiliğinden çözülürdü.
Şam Tatlı yemek İnegöllü için bir alışkanlık olduğu gibi bir edep, bir keyiftir. Şam Tatlı arabasını durduran bir esnaf tüm çalışanları ya da yakın komşuları ile birlikte yemesi gerektiğini bilir, onlara sorar ya da sormadan onlara da alır ikram eder.
Veyahut arabaya erken yürüyen tatlısını arabanın yakınında yer, kendisinden sonra gelen komşu ya da arkadaşlarının da hesabını ödemek ister. Şam Tatlı Cemil Kavukçu’nun Angelacoma’nın Duvarları kitabında “Sinema Önü Şenliği” adlı hikayede yerini almıştır.
Recep-Osman-Ali Osman Taşkıran Kardeşler, Yahya Usta, Bekir-Demir Akgüller Kardeşler, Kadir İner Mürsel Kartal, Fethi Usta akılda kalan Şam Tatlıcılarımızdan bazılarıdır. Saygılarımla (Turhan ŞAHİN)

Şam Tatlı Ustaları Merhum Recep Taşkıran ve Demir Akgüller...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts with Thumbnails

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *